Projekty energetickej transformácie
Spoločnosť EUSTREAM si je plne vedomá svojho sociálneho záväzku voči zmene klímy a má ambíciu prispieť k jej zmierneniu. EUSTREAM vidí svoju úlohu v boji voči tomuto globálnemu klimatickému problému najmä prostredníctvom proaktívneho prístupu k medziregionálnym potrebám v oblasti prepravy nízkouhlíkových plynov v čase relevantného dopytu trhu po ich preprave. Implementácia rozvojových projektov s environmentálnym zameraním bude nevyhnutným krokom k napĺňaniu environmentálnych cieľov Európskej únie.
EUSTREAM plánuje v nasledujúcich rokoch realizovať radu projektov zameraných na energetickú transformáciu prepravnej siete, ktoré je možné zhrnúť do nasledujúcich kategórií:
- Redukcia metánových emisií: Cieľom projektov v tejto kategórii je redukcia vypúšťania metánových emisií do ovzdušia pri prevádzke prepravnej siete, čím sa prispeje k ďalšiemu zníženiu negatívneho vplyvu na životné prostredie. V rámci tejto kategórie budú implementované projekty pozostávajúce z riešení zameraných na monitoring, kvantifikáciu metánových emisií a minimalizáciu ich vypúšťania.
- Zvýšenie energetickej efektivity prepravnej siete: Projekty v tejto kategórii sú zamerané na implementáciu systémov zameraných na zvýšenie energetickej efektivity prepravnej siete napr. využívaním sekundárneho potenciálu energie vynaloženej pri preprave zemného plynu. V podmienkach spoločnosti EUSTREAM je potenciál využitia takejto energie najmä na regulačných staniciach zemného plynu a z odpadového tepla prevádzkovaných turbosústrojov.
- Preprava zemného plynu s prímesou vodíka: Realizáciou projektov zaradených v tejto kategórii sa umožní preprava prípustných koncentrácií vodíka primiešaného do zemného plynu v rámci plynárenskej prepravnej siete Slovenskej republiky. Prepravou zemného plynu s prímesou vodíka sa umožní zníženie negatívneho vplyvu fosílnych palív na životné prostredie a napĺňanie energetických a environmentálnych cieľov Európskej únie.
- Preprava čistého vodíka
Spoločnosť EUSTREAM sa stala súčasťou viacerých vodíkových iniciatív v priestore strednej Európy a prepravný systém spoločnosti by mal tvoriť integrálnu súčasť European Hydrogen Backbone, ktorá bude prepravovať významné objemy vodíka cez všetky hraničné prepojovacie body prepravnej siete. Energetická transformácia EÚ a rozvoj elektromobility si budú vyžadovať import veľkého množstva energie zo zdrojov mimo EÚ. Predpokladá sa, že medzi takéto lokality bude patriť Severná Afrika, Ukrajina, Balkán a potenciálne Stredný Východ. Z tohto dôvodu pracuje spoločnosť EUSTREAM na viacerých projektoch, z ktorých bude možné vyskladať koridory podľa aktuálnych požiadaviek. Potenciálne navýšenie prepravných kapacít vodíka zabezpečia nové kompresorové stanice s elektrickým pohonom kompresorov. Transformácia si vyžiada nemalé investičné náklady, a to hlavne na výmenu, či úpravu nevhodných súčastí systému a výstavbu nových kompresorových staníc určených na vodík.
Preprava čistého vodíka
V rámci tejto kategórie projektov je kľúčovým projektom spoločnosti projekt Slovak Hydrogen Backbone (SHB).
SHB je súčasťou ostatného zoznamu Projektov spoločného záujmu (PCI) pod označením 10.4 - Všeobecný koridor určený na prepravu vodíka z Ukrajiny na Slovensko, do Česka, Rakúska a Nemecka.
Cieľ projektu
Zmena účelu využitia jednej z existujúcich plynárenských línii, ktorá spája Ukrajinu na východe s rakúskou a českou prepravnou sieťou na západe. Vytvorí sa tak nákladovo efektívny spôsob prepravy významných objemov 100 % vodíka z potenciálnych hlavných centier produkcie a skladovania zeleného vodíka (Severná Afrika, Balkán, Ukrajina) smerom k miestam spotreby v Európe, najmä v Nemecku. Realizácia dvoch nových kompresorových staníc a zmena účelu využitia 500 km dlhého existujúceho plynovodu na prepravu vodíka s prepravnými kapacitami do 9,1 GW (2,02 Mt/rok).
Plánovaná prevádzka po 2030.
Projekt SHB – významná súčasť mnohých vodíkových iniciatív
Spoločnosť EUSTREAM je vďaka projektu SHB členom niekoľkých vodíkových iniciatív, ktorých cieľom je spojiť centrá produkcie vodíka so strediskami dopytu v rôznych častiach EÚ a mimo EÚ prostredníctvom nových prepojení, ale aj pomocou zmeny využitia existujúcich plynovodov (pre viac informácií navštívte webové stránky iniciatív):
- European Hydrogen Backbone
- European Clean Hydrogen Alliance
- H2EU+Store
- https://www.cehc.eu/
- SunsHyne Corridor
- EASTGATEH2V (iniciatíva Košického samosprávneho kraja za účelom výroby, prepravy a využitia vodíka na území Slovenska)
- South-East European Hydrogen Corridor (SEEHyC)
Projekt má, pod názvom Hydrogen Infrastructure – Transmission Repurpose (H2I-TR), schválený rámec štátnej pomoci zo strany Európskej Komisie, ktorá vo februári 2024 schválila tretí zoznam dôležitých projektov spoločného európskeho záujmu (IPCEI) v oblasti vodíkových technológií. Projekt H2I-TR, spoločnosti EUSTREAM, sa stal súčasťou tohto balíka projektov pod spoločným názvom IPCEI „Hy2Infra“ spolu s ďalšími 32 projektami zo 7 členských štátov EÚ.
Prínosy projektu
- Posilnenie bezpečnosti dodávok a diverzifikácia zdrojov energií vďaka prístupu k novým obnoviteľným zdrojom, a to ako v rámci, tak aj mimo Európy.
- Zlepšenie dostupnosti vodíka za priaznivú cenu a vytvorenie podmienok pre ďalší rozvoj vodíkovej siete v regióne Strednej Európy a na Slovensku s cieľom, aby sa slovenská vodíková prepravná sieť stala križovatkou pre prepravu vodíka v stredoeurópskom regióne. Tým sa Slovensko stane kľúčovým pilierom pre prepravu vodíka, čo umožní toky z oblasti Severnej Afriky, Balkánu ako aj Ukrajiny (dôležité pri obnove Ukrajiny) do krajín Európskej Únie.
- Bezpečná a udržateľná preprava vodíka na veľké vzdialenosti alebo jeho import na územie Slovenska s očakávaným pozitívnym dosahom na jednotkovú cenu vodíka.
- Zníženie emisií skleníkových plynov a znečisťujúcich látok v ovzduší a naplnenie dekarbonizačných snáh Slovenska: prechod zo zemného plynu alebo sivého vodíka, ktorý sa vyrába zo zemného plynu, na zelený vodík, dekarbonizácia slovenského priemyslu, energetiky a dopravy.
- Využívanie existujúcich plynovodov zmenou ich účelu na prepravu vodíka oveľa efektívnejším spôsobom v porovnaní s výstavbou nových plynovodov, pretože sa tým predíde nákladným investíciám do novej infraštruktúry.
- Urýchlenie rozvoja trhu s vodíkom a vytváranie nových pracovných miest. Posilnenie rozvoja vodíkových údolí na Slovensku (napríklad EASTGATEH2V) podporí ekonomický rast v mnohých regiónoch Slovenska vytvorením nových príležitostí pre podniky zapojené do výroby, distribúcie a využívania vodíka. Vodíkové údolia budú pozitívnym impulzom pre implementovanie vodíkových technológii a podporu inovácií.